Diş teli kullananların dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

Diş teli kullananların dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

Ortodonti tedavisine başlayacak hastaların, öncelikle ortodonti uzmanının, tedavi süresince verdiği talimatlara uyması ve takım çalışması bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir. Bu konu tedavinin sağlıklı ilerlemesi açısından önemlidir.

 

Ortodonti tedavisi sırasında takılan ortodontik apareyler doku dostudur. Malzeme olarak nikel veya titanyum kullanılmaktadır. Ortodonti tedavisi öncesinde alerjik bünyelerin yine de metal alerjisi testine girmelerinde fayda vardır ve sonuçlarını ortodonti uzmanı ile paylaşmalıdırlar.

 

Ortodonti tedavisine başlandıktan ve teller takıldıktan sonra dikkat edeceğimiz hususları şu başlıklarda toplayabiliriz;

  • Ağız bakımı ve hijyenine diş teli olmayan birine göre 2 kat fazla önem verilmelidir.
  • Sert, yapışkan ve asitli yiyeceklerden kaçınmalı, ısırarak yemek yenmemelidir.
  • Spor yaparken diş teli ve braketleri korumak için ağız içi koruyucu aparey takılmalıdır.

 

Diş teli takanlar için yeme-içme kısıtlaması var mı?

Son zamanlarda kullanılan titanyum teller sayesinde yeme-içmede kısıtlama gibi bir durum yoktur. Sadece yapışkan, sakız gibi maddeler diş tellerine yapışarak yerinden çıkmasına ve oynamasına sebep olur.

Ağızdaki tellerin çok hassas olduğunu düşünürsek, özellikle yemek esnasında ısırma hareketi yapmamalı, sert bir meyve ya da yiyecek yememeli, yiyecekler mümkünse bölerek, keserek yenmelidir. Genellikle çatal-bıçak ile yenebilecek yemekler tercih edilmelidir. Dikkat edilmezse tellere zarar verir ve düşmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle tellerin ilk takıldığı haftalarda çok yumuşak yiyecekler yenmelidir.

 

Kaçınmamız ve dikkat edeceğimiz yiyecekler

  • Kola, soda gibi asitli içeceklerden uzak durmak gerekir, içilecekse de çok nadir ve mutlaka pipet ile içilmelidir.
  • Yapışkanlı yiyecekler, sakız çiğnemek ve lokum yemek braketlere ve dişlere yapışacağından kesinlikle yasaktır.
  • Elma, armut gibi sert meyveleri ve biftek, pizza gibi yiyecekleri keserek, dilimleyerek küçük parçalara ayırarak yemekte fayda vardır.
  • Braketleri ve telleri yerinden oynatacağı için çerezlerin hepsi yasaktır.
  • İçinde çekirdeği olan kiraz, erik, zeytin, kayısı gibi yiyecekler ise önceden çekirdekleri çıkarılarak yenebilir.
  • Sandviç, tost, hamburger gibi yiyecekler ısırarak değil, küçük parçalara bölerek yenmelidir.

Bu yiyeceklerin dışında diş tellerinize zarar vermeyecek çorba, sulu yemekler, makarna, tavuk, deniz mahsulleri gibi yumuşak yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.4 Ocak 2017 tarihinde Dr. Dt. Pınar Şahin VESKE tarafından eklendi.