Ortodontik Tedavi Seçenekleri

Ortodontik Tedavi Seçenekleri

HAREKETLİ APAREY TEDAVİSİ (HAREKETLİ APAREY TEDAVİSİ)

Bu tip aparey tedavisine genellikle daimi dişlerin yeni çıkmaya başladığı dönemde süt dişleri de ağızdayken başlanır. Hasta tarafından takıp çıkartılabilen bu damaklıklarla üst veya alt çene kavsi dişsel olarak genişletilir, çapraz kapanan dişler varsa normal yerlerine getirilebilir. Bazı dil dayama veya yanlış yutkunma gibi alışkanlıklar yine bu apareylerle düzeltilebilir. Önleyici ortodontik tedavilerin süresi ortalama 6 ay- 1 senedir. Bu tedaviler çocuğunuzu sabit (diş teli) tedavisine hazırlar. Bazı vakalarda ise sabit tedaviye ihtiyaç kalmayabilir.

 

SABİT TEDAVİ (DİŞ ÇEKİMSİZ)

Dişlerde çapraşıklığın miktarı ve yüz profilinin dolgunluğu tedavinin diş çekimli mi diş çekimsiz mi olacağını belirleyen kriterlerin başında gelir. Eğer orta veya hafif derecede bir çapraşıklık mevcutsa ve tedavi sonunda yüz profili ile ağız yapısı dengeli olacaksa o zaman ortodontik tedavi diş çekimi olmadan planlanabilir.

 

SABİT TEDAVİ (DİŞ ÇEKİMLİ)

Dişlerde şiddetli çapraşıklık durumunda çekimli tedavi uygulayabilir. Bazı durumlarda çok az bir çapraşıklık olan vakalarda da çekimli tedavi uygulanabilir. Bunu kişinin yüz profili belirler. Eğer yüz profili dolgunsa, hasta dudaklarını kapamada güçlük çekiyorsa ortodontik tedavi çekimli tedavi olarak planlanır. Doktorunuz tedavi planınızı oluştururken hem sizin ağız yapınızı hem dişlerinizin dizilimini hem de yüz yapınızı dikkate alır.Tedavi sonucunda ise yüz profilinize uygun bir ağız yapısı oluşturmaya özen gösterir. Dişlerin konumu dudaklarımızı ve burnumuzu etkileyen faktörlerdendir. Size çekim kararı verilmişse bütün bu veriler göz önünde bulundurulmuştur.

  

PEKİŞTİRME TEDAVİSİ

Pekiştirme tedavisi, ortodontik tedaviden bağımsız aktif bir tedavi değildir, ortodontik tedavinin bir parçasıdır. Ortodontik tedavi süresince dişler hareket ederken dişin etrafındaki komşu yapılarda (kemik, periodontal ligament) birtakım değişiklikler olur. Bu dokuların yeni duruma adapte olması için biraz zamana ihtiyaç vardır. Adaptasyon sürecinde yapılan müdahalelere pekiştirme tedavisi, uygulanan apareylere ise pekiştirme apareyleri denilir.

Doktorunuz sizin için en uygun pekiştirme apareyini belirleyip, braketlerinizin çıkartıldığı gün ya da en kısa zamanda apareylerinizi takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamazlar ve estetik olarak da problem oluşturmazlar. Pekiştirme tedavisi süresince, ortodontik tedavide olduğu gibi hastanın daha seyrek aralıklarla kontrolü yapılır.