Neden Ortodontik Tedavi Olmalıyım?

Neden Ortodontik Tedavi Olmalıyım?

Dişlerdeki çapraşıklık ve çenelerdeki kapanış bozuklukları küçük yaşlardan itibaren estetiği olumsuz etkilemekte ve sosyal hayatı zayıflatmaktadır. Diş ve/veya çene yapısı bozuk bireylerin sıklıkla gülümsemekten kaçındığı maalesef tartışmasız bir gerçektir.


Dişlerde ideal kapanışın bozulduğu, hatalı kapanışın meydana geldiği durumlarda dişlerin kuvveti tam olarak karşılayamayacak zayıf bölgeleri üst üste geleceği için , dişlerin üst yüzeylerinde aşınmalar görülebilir.

Diş ve çene bozuklukları besinlerin doğru bir şekilde çiğnenmesini engelleyebilir ve ağız kapamada, yemek yemede güçlükler ortaya çıkabilir.

 

Kapanış bozuklukları çene eklemlerine fazladan yük bindirir. Çiğneme kuvveti dişlerde düzgün ve eşit olarak dağılmayabilir. Bunun sonucunda çene eklemi problemleri ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ortodontik tedavi bu problemi 0 çözmeyebilir fakat mutlaka kapanış düzeltildiğinde çene eklemlerinde olumlu katkısı olacaktır.

 

Ön açık kapanış, üst çenenin veya dişlerin fazlaca önde konumlanması gibi durumlarda konuşmada bazı sesler doğru çıkmayabilir. Bu tip durumlarda konuşma terapistleri de tedaviye ilk önce diş ve çenelerdeki problemlerden başlanması gerektiği konusunda hemfikirdir. Çapraşık dişlerin temizlenebilmesi her zaman daha zordur. Ağız hijyeninin sağlanamaması sonucunda da diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına yakalanma olasılığı artmaktadır.

 

Ön açık kapanışı olan, dişleri çok önde konumlanmış ve bu yüzden dudaklarını kapatmada güçlük çeken bireylerde, ağzın uzun süreli açık kalması sonucu ağızdaki tükrük miktarı azalır, ağız kurur. Böylelikle çürük riski artar.